Obowiązek montażu autonomicznych czujek w lokalach mieszkalnych – od kiedy?

Od 21 listopada 2024 roku w Polsce obowiązuje rozporządzenie Ministra SprawWewnętrznych i Administracji, które nakłada obowiązek wyposażenia mieszkań w autonomiczne czujki dymu, a w przypadku lokali, w których dochodzi do spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego – również w czujki tlenku węgla. Przepisy te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony życia użytkowników nieruchomości.   

Kogo dotyczy obowiązek?

Rozporządzenie dotyczy wszystkich mieszkań, niezależnie od ich przeznaczenia – zarówno tych wynajmowanych, jak i użytkowanych prywatnie. Dotyczy to również lokali, w których świadczone są usługi hotelarskie. (Dz. U. 2024, poz. 1716, § 28a.1.)

Obowiązek dotyczy również wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych oraz deweloperów.

Wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie oraz deweloperzy są zobowiązani do zapewnienia zgodności swoich nieruchomości z nowymi przepisami. Jest to szczególnie ważne w przypadku budynków wielorodzinnych i inwestycji deweloperskich, które powinny być wyposażone w odpowiednie systemy wykrywające dym oraz tlenek węgla.

Harmonogram wprowadzenia zmian


Wymagania dotyczące instalacji czujek, są uzależnione od charakteru lokalu oraz daty jego oddania do użytku:

Autonomiczne czujki dymu:

  • W istniejących lokalach mieszkalnych: od 1 stycznia 2030 roku.
  • W nowych lokalach mieszkalnych: w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (grudzień 2024).
  • W istniejących lokalach hotelowych: od 30 czerwca 2026 roku.
  • W nowych lokalach hotelowych: w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (grudzień 2024).
Obowiązek montażu autonomicznych czujek dw lokalach mieszkalnychymu
Obowiązek montażu autonomicznych czujek tw lokalach mieszkalnychlenku węgla

Autonomiczne czujki tlenku węgla:

  • W istniejących lokalach mieszkalnych: od 1 stycznia 2030 roku.
  • W nowych lokalach mieszkalnych: w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (grudzień 2024).
  • W istniejących lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi: od 30 czerwca 2026 roku.
  • W nowych lokalach użytkowych przeznaczonych na pobyt ludzi: w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia (grudzień 2024).

Kiedy nie ma obowiązku montowania autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla


Przepisów rozporządzenia nie stosuje się w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, jednostek mieszkalnych lub lokalu mieszkalnego, które są chronione przez system sygnalizacji pożarowej (SSP) lub samoczynne urządzenia gaśnicze (SUG). (Dz. U. 2024, poz. 1716, § 28a.2.)

Ile czujek trzeba zamontować?


Zgodnie z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 2024 roku (Dz. U. 2024, poz. 1716, § 28a.3.), w pomieszczeniach mieszkalnych i użytkowych obowiązują następujące wytyczne dotyczące liczby czujek:

Czujki dymu

Każde mieszkanie lub jednostka mieszkalna przeznaczona na pobyt ludzi (np. w obiektach hotelarskich) musi być wyposażona w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu.

Czujki tlenku węgla

W każdym pomieszczeniu, w którym dochodzi do spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego (np. kotły, piecyki, kominki), należy zainstalować co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy dotyczącej takich urządzeń.

 Wyjątek: Zgodnie z § 28a.4. czujki tlenku węgla nie są wymagane, gdy proces spalania paliwa odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania, które jest bezpieczne dla otoczenia lub spalanie ma miejsce w urządzeniach gazowych przeznaczonych wyłącznie do przygotowywania posiłków (np. kuchenkach gazowych w kuchniach, bez innych urządzeń grzewczych).

Co zrobić, aby się dostosować?


Jeśli jesteś właścicielem mieszkania na wynajem lub lokalu świadczącego usługi hotelarskie:

  1. Sprawdź przepisy dotyczące swojego typu nieruchomości.
  2. Zainstaluj wymagane czujki w odpowiednich terminach.
  3. Pamiętaj o regularnej konserwacji urządzeń zgodnie z zaleceniami producenta – Umów wizytę naszego serwisu

Nie warto czekać do ostatniej chwili. Czujki to prosty i niedrogi sposób na ochronę życia i mienia.

Nowe przepisy podnoszą standardy bezpieczeństwa w Polsce i dostosowują krajowe regulacje do europejskich norm. Wprowadzenie czujek dymu i tlenku węgla jest krokiem w stronę minimalizacji zagrożeń związanych z pożarami i zatruciami. Zachęcamy do szybkiego wdrożenia tych rozwiązań w swoich nieruchomościach.

PresSto – Instalacje i systemy PPOŻ


Jeśli potrzebujesz pomocy w dostosowaniu swojego obiektu do nowych przepisów, skontaktuj się z nami. Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie doboru, dostawy, montażu i serwisu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla, dostosowanych do wymagań rozporządzenia.